Toho Iaido

Toho iaido

Iaido to dyscyplina koordynacji opierająca się na ogromnym skupieniu i determinacji w wykonywaniu raz podjętej czynności. Nazwa iaido jest do dziś używana w tych szkołach, które nauczają starożytnych kata zaczerpniętych z iaijutsu.

Iaido stanowi sztukę dobywania miecza, szybkiego cięcia lub kilku cięć i schowania go jednym harmonijnym, płynnym ruchem. System ten został opracowany w okresie Tokugawa, należy do starych sztuk walki w Japonii i ma na celu przede wszystkim doskonalenie i realizację samego siebie.

Toho Iaido uczy jak działać szybko i konsekwentnie oraz w jaki sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jest szkołą miecza bez twardych bloków i prawie bez kontaktu z mieczem przeciwnika. Tak jak w aikido, jest to sztuka ucząca jak odnosić zwycięstwo nad brutalną siłą dzięki inteligencji.

Toho Iaido zostało stworzone przez Shoji Nishio Sensei (1927-2005). Nazwa oznacza “Drogę miecza”. Wiele elementów ścieżki miecza można znaleźć w aikido. Bliskość iaido i aikido jest charakterystyczna dla naszego stylu. Ćwiczenia z partnerem wykonywane są z dużą dynamiką i harmonią, a ich celem w rozumieniu aikido i Toho Iaido jest kontrola przeciwnika a nie jego zniszczenie.

Lista podstawowych technik AIKI Toho

Lp.Nazwa technikiKanjiTechnika aikidoChiburi
1Shohatto初発刀Brak – podstawowa technika iaidoEishin Ryu
2Uke Nageshi受け流しAihanmi katatetori ikkyo
3Ushirogiri後ろ切りKaiten nage
4Zengogiri前後切りAihanmi katatetori shihonage
5Sayugiri左右切りGyakuhanmi katatetori shihonage
6Tsukaosae柄押えGyakuhanmi katatetori nikkyo
7Tekubiosae手首押えAihanmi katatetori nikkyo
8Kawashi tsukiかわし突きTsuki sankyo
9Tsukekomi付け込みTsuki kotegaeshiKatori Ryu
10Tsume詰めIriminage
11Sanpo三方Sankyo
12Shiho四方Shomen/yokomen uchi shihonage
13Nukiawase抜き合わせGokyo
14TodomeとどめYonkyoSuio ryu
15Suemono据 物NoneEishin ryu