Aikido jest przyjazne dzieciomAikido jest przyjazne dzieciomAikido jest przyjazne dzieciomAikido jest przyjazne dzieciomAikido jest przyjazne dzieciomAikido jest przyjazne dzieciomAikido jest przyjazne dzieciomAikido jest przyjazne dzieciom

Toho iaido

Iaido jest sztuką dobywania miecza, szybkiego cięcia lub kilku cięć i schowania go jednym harmonijnym, płynnym ruchem. System ten został opracowany w okresie Tokugawa, należy do starych sztuk walki w Japonii i ma na celu przede wszystkim doskonalenie i realizację samego siebie.

Toho iaido uczy jak pracować szybko i konsekwentnie, i w jaki sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach. Toho iai jest szkołą miecza bez twardych bloków i prawie bez kontaktu z mieczem przeciwnika. Tak jak w aikido, jest to zwycięstwo inteligencji nad brutalną siłą.

Toho iaido zostało stworzone przez Shoji Nishio Sensei (1927-2005). Nazwa oznacza "Drogę miecza". Wiele elementów ścieżki miecza można znaleźć w Aikido. Bliskość Iaido i Aikido jest charakterystyczna dla naszego stylu. Ćwiczenia z partnerem wykonywane są z dużą dynamiką i harmonią, ich celem w rozumieniu Aikido i Toho iaido jest kontrola przeciwnika a nie jego zniszczenie.