Toho Iaido

Toho iaido

Iaido to dyscyplina koordynacji opierająca się na ogromnym skupieniu i determinacji w wykonywaniu raz podjętej czynności. Nazwa iaido jest do dziś używana w tych szkołach, które nauczają starożytnych kata zaczerpniętych z iaijutsu.

Iaido stanowi sztukę dobywania miecza, szybkiego cięcia lub kilku cięć i schowania go jednym harmonijnym, płynnym ruchem. System ten został opracowany w okresie Tokugawa, należy do starych sztuk walki w Japonii i ma na celu przede wszystkim doskonalenie i realizację samego siebie.

Toho Iaido uczy jak działać szybko i konsekwentnie oraz w jaki sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jest szkołą miecza bez twardych bloków i prawie bez kontaktu z mieczem przeciwnika. Tak jak w aikido, jest to sztuka ucząca jak odnosić zwycięstwo nad brutalną siłą dzięki inteligencji.

Toho Iaido zostało stworzone przez Shoji Nishio Sensei (1927-2005). Nazwa oznacza “Drogę miecza”. Wiele elementów ścieżki miecza można znaleźć w aikido. Bliskość iaido i aikido jest charakterystyczna dla naszego stylu. Ćwiczenia z partnerem wykonywane są z dużą dynamiką i harmonią, a ich celem w rozumieniu aikido i Toho Iaido jest kontrola przeciwnika a nie jego zniszczenie.

Lista podstawowych technik AIKI Toho

Lp. Nazwa techniki Kanji Technika aikido Chiburi
1 Shohatto 初発刀 Brak – podstawowa technika iaido Eishin Ryu
2 Uke Nageshi 受け流し Aihanmi katatetori ikkyo
3 Ushirogiri 後ろ切り Kaiten nage
4 Zengogiri 前後切り Aihanmi katatetori shihonage
5 Sayugiri 左右切り Gyakuhanmi katatetori shihonage
6 Tsukaosae 柄押え Gyakuhanmi katatetori nikkyo
7 Tekubiosae 手首押え Aihanmi katatetori nikkyo
8 Kawashi tsuki かわし突き Tsuki sankyo
9 Tsukekomi 付け込み Tsuki kotegaeshi Katori Ryu
10 Tsume 詰め Iriminage
11 Sanpo 三方 Sankyo
12 Shiho 四方 Shomen/yokomen uchi shihonage
13 Nukiawase 抜き合わせ Gokyo
14 Todome とどめ Yonkyo Suio ryu
15 Suemono 据 物 None Eishin ryu